TRADICIJOS
Rytinis plovas – senovinis ritualas, kuriame dalyvauja tik vyrai. Šis ritualinis patiekalas dažniausiai yra skirtas šventėms ar liūdnoms datoms paminėti.
Išvakarėse susirenka organizuojančiojo giminaičiai ir ruošia reikiamus produktus, ši tradicija vadinama „sabzi tugrar“, – tai morkų pjaustymas, nors kartu su morkomis valomi ir pjaustomi svogūnai, ruošiami ryžiai plovui, spaudžiamas medvilnės aliejus ir t.t. Viskas turi būti paruošta iš anksto, nes plovas pateikiamas penkiavalandinės ryto maldos pabaigoje, kad būtent jos dalyviai pirmieji paragautų rytinį patiekalą.
Jeigu plovas ruošiamas džiaugsminga proga – apie ceremonijos pradžią praneša tradiciniai karnai ir surnai pučiamieji instrumentai. Svečiai sėdėdami už stalų, pirmiausia pasimeldžia, tada sveikinimai ta proga (fotiha), po to seka arbata ir paplotėliai, tuomet patiekiamas plovas ant “leganai” (ypatingai graži ir didelė lėkštė plovui) – viena lėkštė dviems žmonėms. Ilgai sėdėti už stalų nepriimta, todėl pasisotinę plovu svečiai vėl pasimeldžia, pakartoja sveikinimus (fotiha), padėkoja šeimininkams ir išeina. Tuomet stalai dengiami naujiems svečiams.
Ceremonijos metu susirinkusiems dainuoja ir groja liaudies orkestrai. Garbingiems svečiams po ceremonijos dovanojami nacionaliniai drabužiai „Chapani“ ar kitos dovanos.
Paminint mirusįjį plovas skiriasi savo kuklumu, vietoj sveikinimų “fotiha” yra skaitomos atitinkamos eilutes iš Korano, prisimenamas velionis, reiškiama užuojauta giminaičiams.